Perşembe, Kasım 19, 2009

Aşçılık Kursu


Hayal edip boş boş oturarak olmuyor işler.

Aşçılık kursuna gitmek istiyorum deyip oturmayacağım bu kez. Google'da ve forumlarda araştırma yaptım. İstanbul'da gidilecek en güzel sertifikalı aşçılık kursu Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi'nin kursu. Ama şöyle bir sorun var:

Kurs Ücretleri:
City & Guilds....................11.000.- tl. (kdv dahil)
Chef & Owner..................11.000.- tl. + 2000.- tl. (kdv dahil)

Kısacası mali destek bulamazsam bu iş yaş. Eğitim 18 hafta sürüyor. Eğitimlerin sonunda 3 ay mecburi staj var ve bu staj haftada 6 gün, günde 8-9 saat. Okul staj ile ilgili kayıtları (log book) tutuyomuş. Bi de öğrenciler 600 saate yakın süren staj boyunca SSK sigorta ve diğer masraflarını kendisi ödüyomuş.

Stajını bitiren öğrenci iki farklı sınav ile değerlendiriliyor. İlk sınav % 50 geçer not beklenen T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sınavı. İkinci sınava, dönem içindeki görevlerini tam anlamı ile yerine getiren, yine dönem içindeki sözlü, yazılı ve uygulamalı sınavlarında başarılı olan, günlük ödevlerinde ve kendisine dönem başında verilen proje genelinde başarı gösteren öğrenciler girebiliyor. Bu sınav tüm dünyada aynı anda yapılıyor ve % 65 geçer not isteniyor. Sınavdan geçenlere dünya genelinde tanınan ve kabul gören City & Guilds diploması veriliyor.

Chef & Owner kursu da profesyonel yiyecek ve içecek işletmeciliği sertifikası veren bir program. Toplamda ekstra masraflarla birlikte en az 15.000'e ihtiyacım var. Umutsuzluğa kapılmak istemiyorum. Para için değişik plan-projeler var kafamda. Bakalım...

Herşey iyi güzelde 11.000-13.000 nereden bulunur. Sayısal ve süper loto oynadım dua edin en azından bi 15.000 çıksın.

2 yorum:

  1. tatlimm doritosun yarismasina katilsanaa
    bi öneri sadece :)

    YanıtlaSil
  2. ben pek inanmıyorum o yarışmadan birileri bişey kazansın. bence tamamen göstermelik, ilgi çekmek için yapılan bişey. yine de bikaç fikir düşündüm tabi:)

    YanıtlaSil