Pazartesi, Mayıs 31, 2010

BleachMania


Son 2 haftadır delicesine bir tutkuyla Bleach izliyoruz Evrim'le.

Yaklaşık 80 bölüm izledik. Bir başlayınca bağımlılık yapıyor; Bleach'le yatıp Bleach'le kalkar olduk. Rüyamda bile Ichigo ve Ishida'yı görür oldum:)

Bleach, Shinigami (ölüm tanrısı) Rukia Kuchiki'nin bir hollowla (şeytani ruh) çarpışırken yaralanıp güçlerini Ichigo'ya aktarmasıyla başlıyor. İlk bölümler Ichigo'nun Rukia yerine Shinigamilik görevini üstlenip hollowlarla uğraşmasıyla geçiyor. İlerleyen bölümlerde Shinigami güçlerini Ichigo'ya devreden Rukia'nın cezalandırılmak üzere Soul Society'e götürülmesi ve Ichigo'yla arkadaşlarının onu kurtarma çabaları anlatılıyor. Her bölümde yeni bir karekter katılıyor ve yeni yetenekler ortaya çıkıyor.

Shinigamilerin güçleri de ilerleyen bölümlerde ortaya çıkıyor. Her Shinigaminin farklı bir özelliği ve adı olan zanpakutou.su yani özel bir kılıcı var. Gücünü kullanmakta ustalaşan Shinigamiler bir üst seviye olan Bankai'yi kullanabiliyor. Tabi ki baş kahramanımız Ichigo'nun zanpakutou.su acayip karizmatik.

Bleach'teki her karekterin kendine has bir garipliği var. Yıllardır anime izlesem de, anime dünyasının aşırılıklarına ve abartılarına alışkın olsam da bazı karekterlere ve abartılara tahammül edemiyorum. Bleach söz konusu olduğunda katlanamadığım karakter Ichigo'nun babası. Adam çatlağın önde gideni, olur olmadık yerde Ichigo'ya saldırıyor. Tabi çoğu zaman Ichigo tarafından pişman ediliyor ama yine de vazgeçmiyor.

Bleach'in ana karakterlerine dönersek Ishida ve Rukia oldukça karizmatikken Inoue Orihime bir o kadar saf, naive bir karakter. Ichigo'yla sürekli çatışma ve yarış halinde olan Renji karekteriyse karizmatik görüntüsünün altında hafif bir aptallık barındırıyor gibi. Chad'a gelince, neredeyse hiç konuşmayan bu karekterin sesini fazla duymadığımız gibi yüzünün yarısını sürekli kapatan saçları yüzünden aynı anda iki gözünü görmek de pek mümkün değil.

Soul Society'nin birbirinden egzantrik(?!) "captain" ve "lieutenant"ları de Bleach'i eğlenceli kılan karakterlerden. Karşısında dişe dokunur bir rakip bulunca sevinçten deliye dönen Kenpachi ve pembe saçlı minik ekürisi oldukça tezat ama bir o kadar da uyumlu aslında. Sanırım Kenpachi,Bankai'si olmayan -eksikliğini de duymayan- tek captain olan.

Böyle anlatmakla olacak gibi değil bence hemen bulup indirin bilgisayarınıza sonra da oturup zevkle izleyin:)

1 yorum:

  1. ben izlemekten çok mangası nı takip ediyorum. Animesinde çok fazla filler bölüm var ama belki devam ederim kaldığım yerden =) Bu arada.... neyse hadi spoiler vermiyeyim =)))

    YanıtlaSil